15.3.13

On Obama And Pollard By Guest Author Baruch Levy In Ivrit

התגובה הישראלית האמיתית ההולמת לטרגדיה של פרשת פולארד                                                                 והכרזה כלל ישראלית יהודית בקול אדיר לכל העולם ובמיוחד לממשל אובמה  "כולנו יונתן פולארד"

או תביא יונתן או תישאר בבית (הלבן)  

  במרוצת תולדות העמים, ותולדות עם ישראל,אנחנו עדים למצבים של קיפאון,מבוי סתום מצוקות  ללא הקלה או שינוי במצב הנראה לעין.כך נראה המצב לעולם היהודי ומדינת ישראל, ואולי ליונתן פולארד ואישתו עצמם. אבל לפעמים יש רגע מכונן,המצית אש של שינוי, תזוזה המתלקחת, ומתפתחת. ובסוף יש פריצת דרך מהפך ניצחון,ישועה. נראה לי שלמדינת ישראל ויונתן פולארד זה קורה. 
  מאז היבחרו לנשיאות ארה"ב הנשיא אובמה ניהל את חלקו בפרשת הריגול וכליאתו של יונתן פולארד במומחיות. אטום לב וחסון לדרישות לצדק,אבל מודע מיודע שקול,ומחושב.  לפתע, עכשיו הוא מעד. בעוד ימים מספר,הנשיא אובמה ופלמיתו המפוארת וחגיגית אמורים לנחות בארצנו הקטנטונת. ולא לפני הנשיא יטרוק את הדלת של תא של יונתן פלרד לעוד לילה של מתח והשפלה, ניבול פה ותימהונות של פושעים מסוכנים.עוד לילה אחד של טרור בזעיר אנפין השגרתי .עוד לילה נוסף ל10,000 לילות דומים. ולאחר טיסה מרננת, הנשיא אמור  להתקבל בהוד והדר. אולי הוא ילון בחדר הכי יוקרתי בבית מלון מלך דוד. ואחרי סעודה ממלכתית  כיד המלך אין אונס מלצר ירושלמי, אולי איש פשוט משכונת מוסררה יגיש לי יין משובח מענבי רמת הגולן, ואולי המקומיים היהודים עוד ירקדו לו הורה, כשנים קדמוניות. עם כן, כמו כל אחד עם מח יהודי בקודקודו, הנוכחים ירגישו שמשהוא לא בסדר. 
            בודאי  הנשיא מצפה שהעם בארצו יקבל  את פניו בלבביות. אבל הנשיא מעד. הוא לא מכיר אותנו. הלב היהודי-ישראלי לא סובל את המציאות המתואר לעיל. כל עוד אנחות של יונתן פולארד בוקעות מהבית סוהר, העם לכל גווניו לא מסוגל לספק לנשיא הסוג קבלת פנים שהוא בטוח שהישראלים יעניקו לו. הוא טעה. הוא לא רק טועה,אלה נופל לתוך הפח של אבסורדיות שהוא טמן לעצמו. דווקא  הוא, האובמה השקול "הקול". זה מתנת אלוקים. זה מזכיר האירוע המכונן בסיפור של חנוכה. במשך הרבה זמן היהודים סבלו מהרודנות של אנטיוכוס אפיפאניס  וחבר מרעיו. הם לא התקוממו. ואבל כאשר היוונים ניסו לכפות עליהם להקריב חזיר על במה כתחליף עבודת ה', סוף סוף נקלט עם מי היה ליהודים עסק .המעשה הנתעב  כל כך קומם את מתתיהו כהן הגדול ובניו עד שהוא הצית האש מרד החשמונאים.

  אנחנו,הישראלים של היום יגיבו לעניין.אנחנו לא ננהר ככבשים נבערים מדעת להביע אהדה בו או לתוכניות שהנשיא רוצה לקדם בביקור שלו בישראל. המורשת היהודית והערכים היהודיים שלנו מונעים מאיתנו את זה כל עוד הוא ממשיך לדכא את יונתן פולארד. אדרבא,שומה עלינו  להזדהות בצורה מלאה עם אחינו,הכלוא בבית האסורים האמריקאי. "כולנו יונתן פולארד" נודיע לנשיא ארה"ב אובמה.הבעת הזדהות ישראלית כזאות,עמוקה ורחבה, המקיפה את החברה הישראלית בכללותה, תמסור מסר ברור לאובמה. מה שאתה מוכיח שאתה מסוגל לעשות לפולרד, אנחנו, עם ישראל הגר במדינת ישראל,מאמנים שאתה, נשיא אובמה, אתה מסוגל לעשות מעין דברים לכולנו.  אילולי זה, אנחנו לא היו מבינים מי אתה,כבוד הנשי ארה"ב. אבל אנחנו קולטים אותך היטב.  המשך כליאה של פולרד על ידי ממשל שאתה כבוד הנשיא עומד בראשו די ממלמד אותנו לא להאמין בך ובמדיניותך במזרח התיכון באשר היא נוגעת לישראל. לא ב"תהליך שלום" שלך , לא במחויבותך למנוע מאיראן להתחמש באטום,ה לא במחויבותך לבטחונינו ולא ב"בטיח". נעליים .אנחנו נסמוך על עצמנו עד שהעם האמריקאי מביא לשלטון מנהיגות המוקירה והמעריכה את ישראל, לא כמו הממשל הנוכחי והחולף, אחוזת משטמה כלפי ישראל,שמדיניותה כלפי יונתן פולרד חושפת את פרצופה האמיתי לעין כל.

  כאשר הנשיא אובמה יהיה חייב להתמודד עם דעת הקהל ישראלית  כזאות, הוא יתעשת מהיר מאד. המרכיב העיקרי במכלול השיקולים להשאיר פולרד בבית הסהר הוא חוסר נכונות היהודית, ובעיקר ישראלית להפנות  אצבע מאשימה כלפי הגורם העיקרי בהמשך כליאתו  של פולארד, והוא הנשיא אובמה בכבודו ובעצמו. עדיין לא קם האמיל זולה היהודי- ישראלי ובפיו המילים*    'J' accusse  רות שהעוול שנעשה לפולארד, חמור יותר ממה שהיה בפרשת דרייפוס. כאשר זה יבוא בצורה של הזדהות כלל ישראלית עם יונתן פולארד, הנשיא אובמה יבין שהמציאות היא כבר לא מה היא הייתה. הוא יבין שמעמד שלו והאמינות שלו בעיני הציבור הישראלי,שכבר מעורערים, הם עומדים להתרסק. והיות והוא כדאיניק  אמריקאי, במלוא המובן המילה ,שיחורר של פולארד יבוא מהר. הוא עוד ינסה להציג עצמו בתור המתקן הגדול של העוולה שהעיבה על הידידות הגדולה בין העמים שנפגעה על ידי אילו שלא הם שוחרי צדק כמוהו.

אומנם, ההזדהות הישראלית שתבוא, לא התעכבה סתם. כשאידה נודל(כמיטב זיכרוני) שפעלה למען יהודים לצאת מברית המועצות, והציגה רשימה של אנשי ציבור אמריקאים, דורשי שיחרור פולארד,לשגריר ארה"ב דן שפירא, הוא השיב לה במילים שפשרן הן שחומרת העונש שהוא קיבל הוא בהתאם לחומרת מעשיו. היריבים של ישראל בממשלי ארה"ב מאז תחילת פרשת פולארד הצליחו על ידי דיבורים כאלה לגרום לכך שיהודים וישראלים מאמינים שאנחנו אשמים בנזק שנגרם לארה"ב כתוצאת הריגול של פולרד לטובת ישראל. אומנם, כנראה נזק מסוים נגרם לארה"ב אולי אפילו במישור הביטחון הלאומי. אבל מדינת ישראל נלחמת על עצם קיומה מאז הקמתה ושילמה ועוד משלמת היום  את מחיר אובדן יקירינו.  מפני זה פולרד היה נאלץ לאסף מידע מסווג,עבר על החוק האמריקאי  ופגע ברגשותם הלאומיים של אמריקאיים.  ואילו, ובראשם הנשיא אובמה אשר הם בעד המשך סבלו של פולרד,אין להם שום התחשבות במעין מצב חירום אשר מדינת ישראל נתונה בו מאז הקמתה. אין להחשיבם אלה חוצפניים שהם דורשים מאיתנו להקפיד על קוצי של כל אות יוד ביחסי ישראל- ארה"ב. אפילו עם יש נגיעה  לתחום ביטחון ארה"ב. אפשר לחשוב ש פולרד לימד את צפון קוריאה איך לבנות פצצת אטום!  לכן הוא בלתי נסבל כאשר הנשיא אובמה בא לארץ ומשאיר מאחורי סורג ובריח אחד מאילו שבזכותו המדינה קיימת.אין לנו אלה להזדהות עם פולרד ולהדיר עצמינו מהאורח המכובד.

בסכום, זה הזמן להפגין הזדהות כלל ישראלית עם אחד שמסר נפש ולמעננו.  האביב הגיע ופסח בא. כל אחד צריך לצעוק "שלח את אחי" בזמן שהנשיא מנסה למכור לנו מעלות חזונותיו בנאום בבנייני האומה. אולי נגיד לו מה ישראל חושב עליו תוך כדי מצעד מגן סאקר  עד מול התחנה המרכזית בירושלים. נדבר איתו בשפה שהוא מבין,בביטוים המשפיעים על מערך של אינטרסים. לשונות כגון "הלקח נלמד",ובקשות לרחמנות וצדק, זה לא עובד עליו. תגידו לו בפנים, "כולנו יונתן פולרד".זה יפוצץ לו את הביקור.

אבל מה?כולנו יונתן פולרד, זה אמת. אחי אחיותיי, בשם ה' נעשה ונצליח. יונתן פולרד בבית בישראל פסח תשע"ג

*מילה אחרי המילה בצרפתית היא"למרות"
 You Can Share This Item

No comments: